Ropa naftowa poddawana jest procesowi rozdestylowania na poszczególne frakcje naftowe (destylaty) na instalacjach Destylacji Rurowo-Wieżowych.
W kolejnych etapach destylaty te podlegają procesom konwersji na instalacjach:
- Krakingu
- Reformingu
- Izomeryzacji
- Hydroodsiarczania Olejów Napędowych
- Hydrokrakingu
- Visbreakingu
podczas których zachodzą między innymi procesy: uwodorniania, konwersji związków azotu i tlenu, rozpad węglowodorów parafinowych, olefinowych i aromatycznych z bocznymi łańcuchami na węglowodory o niższej masie cząsteczkowej, konwersja węglowodorów alifatycznych C5-C6, o niskiej liczbie oktanowej, do ich izomerów o wyższej liczbie oktanowej, odaromatyzowania, odmetalizowania.
Dodatkowo, przeprowadzane są procesy odsiarczania i ograniczenia benzenu do poziomów pozwalających na spełnienie norm jakościowych komponentów. Komponenty paliw nie zawierają ołowiu.
Komponowanie paliw ciekłych polega na blendingu odpowiednich komponentów danego paliwa (a także biokomponentów do określonych gatunków paliw) oraz dodawanie dodatków uszlachetniających zgodnie z przygotowaną recepturą.
Zawartość benzenu, ołowiu i siarki w poszczególnych gatunkach paliw ciekłych w podziale na spółki Grupy ORLEN przedstawia tabela.
Wszystkie gatunki paliw ciekłych stanowiących wyrób gotowy (finalny/handlowy) produkowane i wprowadzane na rynek przez PKN ORLEN S.A. i spółki Grupy ORLEN spełniają obowiązujące wymagania regulacyjne i normatywne, w tym w zakresie zawartości benzenu, ołowiu i siarki.