Raport
Zintegrowany
2019

14.4.2. Zobowiązania warunkowe

Informacje o istotnych postępowaniach toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji w których spółki z Grupy ORLEN są stroną pozwaną:

Pozew I.P.-95 s.r.o. przeciwko Unipetrol RPA s.r.o. o odszkodowanie

W dniu 23 maja 2012 roku Unipetrol RPA s.r.o. otrzymał z Sądu Okręgowego w Ostrawie pozew spółki I.P.-95 s.r.o. o odszkodowanie związane ze złożeniem przez Unipetrol RPA s.r.o. w listopadzie 2009 roku wniosku o ogłoszenie upadłości spółki I.P.-95 s.r.o. Łączna wartość pozwu wynosi około 300 mln PLN przeliczone kursem z dnia 31 grudnia 2019 roku (co odpowiada 1 789 mln CZK). Unipetrol RPA s.r.o. jest jednym z ośmiu podmiotów pozwanych solidarnie o zapłatę wyżej wymienionej kwoty. Na wniosek I.P.-95 s.r.o. toczyło się postępowanie dotyczące przystąpienia do sprawy w charakterze powoda spółki NESTARMO TRADING LIMITED. Sąd odmówił zgody na przystąpienie tej spółki do sprawy. W lutym 2018 roku sąd oddalił w całości pozew orzekając na korzyść Unipetrol RPA s.r.o.  W dniu  3 kwietnia 2018 roku I.P.-95 s.r.o. złożył apelację od orzeczenia sądu pierwszej instancji. W dniu 22 maja  2018 roku Sąd Okręgowy w Ostrawie zobowiązał  I.P. – 95 s.r.o. do zapłaty opłaty od apelacji. W dniu 11 grudnia 2018 roku Sąd drugiej instancji  oddalił apelację  I.P.-95 s.r.o. od wyroku Sądu Okręgowego w Ostrawie. Wyrok jest prawomocny. W dniu 20 marca 2019 r I.P. – 95 s.r.o. wniosła skargę kasacyjną od wyroku  sądu drugiej instancji. W ocenie Unipetrol RPA s.r.o. roszczenie jest bezpodstawne.

Roszczenie Warter Fuels S.A (poprzednio: OBR S.A.) przeciwko PKN ORLEN o odszkodowanie

W dniu 5 września 2014 roku spółka OBR S.A. (obecnie: Warter Fuels S.A.) wystąpiła przeciwko PKN ORLEN do Sądu Okręgowego w Łodzi z pozwem o zapłatę z tytułu zarzucanego naruszenia przez PKN ORLEN praw do patentu. Kwota roszczenia w pozwie została oszacowana przez Warter Fuels S.A. na kwotę około 84 mln PLN. Żądanie pozwu obejmuje zasądzenie od PKN ORLEN na rzecz Warter Fuels S.A. sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej wartości opłaty licencyjnej za korzystanie z rozwiązania objętego ww. patentem oraz zasądzenie obowiązku zwrotu korzyści uzyskanych na skutek stosowania tego rozwiązania. W dniu 16 października 2014 roku PKN ORLEN złożył odpowiedź na pozew. Pismem procesowym z dnia 11 grudnia 2014 roku wartość przedmiotu sporu została określona przez powoda na kwotę około 247 mln PLN. Dotychczas odbyło się kilka rozpraw (ostatnia 28 września 2018 roku), podczas których sąd przesłuchał świadków zgłoszonych przez strony. W dniu 19 grudnia 2018 roku odbyła się rozprawa, w trakcie której Sąd wysłuchał stanowiska stron w zakresie podstaw ewentualnego uchylenia postanowienia o zabezpieczeniu. Postanowieniem z dnia 2 stycznia 2019 roku Sąd Okręgowy uchylił postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia roszczeń. Warter Fuels S.A. złożył zażalenie na to postanowienie w dniu 5 lutego 2019 roku. PKN ORLEN złożył odpowiedź na zażalenie. Sprawa rozpoznania zażalenia jest  na etapie postępowania drugoinstancyjnego, tj. przed Sądem Apelacyjnym w Łodzi. Zabezpieczenie zostało prawomocnie uchylone. Pełnomocnik PKN ORLEN złożył także wniosek o zawieszenie postępowania z uwagi na toczące się równolegle postępowanie o ustalenie prawa do spornego patentu, którego wynik będzie miał znaczenie dla rozstrzygnięcia w sprawie o naruszenie. Wniosek nie został jeszcze rozpatrzony. Obecnie Sąd poszukuje biegłego bądź instytutu celem wydania opinii. W ocenie PKN ORLEN roszczenia Warter Fuels S.A. są bezpodstawne.

Pozew Polocktransneft Druzhba przeciwko  AB ORLEN Lietuva

W dniu 21 września 2017 roku spółka AB ORLEN Lietuva otrzymała z sądu pozew białoruskiej spółki Polocktransneft Druzhba (operator białoruskiego odcinka rurociągu Przyjaźń) o zapłatę odszkodowania za ropę naftową, która jako tzw. ropa technologiczna od 1992 roku znajdowała się na litewskim odcinku rurociągu Przyjaźń i została wykorzystana przez ORLEN Lietuva po tym jak w 2006 roku działalność tego odcinka została wstrzymana. Polocktransneft Druzhba uważa, że ropa ta była jej własnością. Wartość roszczenia wynosi około 319 mln PLN przeliczone kursem z dnia 31 grudnia 2019 roku (co odpowiada 84 mln USD). Pozew obejmuje również żądanie zapłaty odsetek i kosztów postępowania. ORLEN Lietuva złożyła odpowiedź na pozew. W dniu 15 marca 2018 roku odbyła się rozprawa. W dniu 29 marca 2018 roku sąd oddalił roszczenie powoda. Polocktransneft Druzhba wniósł apelację od wyroku oddalającego powództwo. ORLEN Lietuva złożyła odpowiedź na apelację. Rozprawa odbyła się w dniu 6 maja 2019 roku. Przesłuchano świadka, byłego głównego przedstawiciela Polocktransneft Druzhba na Litwie. W dniu 4 września 2019 roku  odbyła się kolejna rozprawa, na której Sąd rozstrzygnął kilka kwestii proceduralnych m.in. dopuścił dowody z opinii ekspertów powołane przez strony, odmówił dołączenia do sprawy dokumentów z innych spraw karnych, o które wnioskował Polocktransneft Druzhba. Sąd wezwał powoda i pozwanego do przedłożenia dokumentów oraz informacji  do akt sprawy do  dnia 22 października  2019 roku. W dniach 6 listopada 2019 roku, 22 stycznia  i  7 lutego 2020 roku odbyły się kolejne rozprawy, na których złożone zostały dowody z dokumentów i przesłuchano świadka. W dniu 9 marca 2020 roku Sąd Apelacyjny wyrokiem oddalił apelację powoda. Polocktransneft Druzbha przysługuje prawo do wniesienia skargi kasacyjnej w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku Sądu Apelacyjnego. W ocenie ORLEN Lietuva powyższe roszczenie jest bezpodstawne.

Pozew UAB Baltpool przeciwko ORLEN Lietuva

W maju 2019 roku spółka UAB  Baltpool (podmiot administrujący funduszami i odpowiedzialny za pobór opłat z tytułu tzw. Public Serwis Obligation na Litwie „PSO“) wniosła pozew przeciwko ORLEN Lietuva o zapłatę opłat systemowych (tzw. opłaty PSO) związanych ze zużyciem energii elektrycznej za okres od lutego 2013 do marca 2019 roku (z wyłączeniem  maja 2017). Pozew dotyczy niezapłaconych przez ORLEN Lietuva opłat systemowych od ilości energii elektrycznej wytworzonej i zużytej przez ORLEN Lietuva na własne potrzeby. ORLEN Lietuva uważa, że tego rodzaju opłaty systemowe (opłaty autoproducenckie) są nienależne. Wartość przedmiotu sporu wraz z odsetkami została ujęta w księgach ORLEN Lietuva  i wynosi 64,8 mln PLN przeliczone kursem z dnia 31 grudnia 2019 roku (co odpowiada 15,2 mln EUR).

Sprawa ta jest powiązana z 7 sprawami administracyjnymi wszczętymi przez ORLEN Lietuva (od 2013 roku), w których ORLEN Lietuva kwestionuje legalność naliczania PSO od energii elektrycznej wytworzonej i zużytej na własne potrzeby. Wszystkie te sprawy administracyjne są zawieszone w związku z postępowaniem toczącym się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Wynik sprawy z powództwa UAB Baltpool zależy w dużym stopniu od wyniku tych postępowań administracyjnych i postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował, że litewski program PSO miał charakter pomocy państwa. W ocenie ORLEN Lietuva roszczenia UAB Baltpol są bezpodstawne.

Spór POLWAX S.A. – ORLEN Projekt S.A.

W dniu 19 kwietnia 2019 roku spółka ORLEN Projekt złożyła do Sądu Okręgowego w Rzeszowie pozew przeciwko POLWAX o zapłatę kwoty 6,7 mln PLN wraz z należnymi odsetkami ustawowymi za opóźnienie w transakcjach handlowych z tytułu wynagrodzenia za wykonane i odebrane przez POLWAX prace budowlane w związku z zawartą w dniu 7 kwietnia 2017 roku Umową na „Budowę i uruchomienie instalacji odolejania rozpuszczalnikowego gaczy parafinowych wraz z instalacjami pomocniczymi dla Spółki POLWAX .S.A”. W dniu 23 maja 2019  roku Sąd wydał na rzecz ORLEN Projekt nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym obejmujący całość dochodzonej kwoty, dzięki czemu ORLEN Projekt uzyskała następnie zabezpieczenie komornicze tej kwoty na rachunku bankowym POLWAX. Złożony przez POLWAX wniosek o uchylenie nakazu zapłaty jako tytułu zabezpieczenia został oddalony postanowieniem Sądu I instancji. Aktualnie sprawa jest na etapie rozpoznawania przez Sąd Apelacyjny zażalenia POLWAX na wskazane postanowienie Sądu I Instancji. Planowany termin rozpoznania zażalenia POLWAX to połowa marca  2020 roku. Po jego rozpoznaniu akta sprawy zostaną przekazane z powrotem do Sądu Okręgowego celem kontynuowania postępowania dowodowego.

W dniu 31 maja 2019 roku spółka ORLEN Projekt złożyła do Sądu Okręgowego w Rzeszowie kolejny pozew przeciwko POLWAX o zapłatę dalszej kwoty 6,5 mln PLN wraz z należnymi odsetkami ustawowymi za opóźnienie w transakcjach handlowych z tytułu kolejnej części wynagrodzenia za wykonane i odebrane przez POLWAX prace budowlane. Pozew ten został następnie dwukrotnie rozszerzony – rozszerzeniem powództwa z 20 września 2019 roku o kwotę 13,9 mln PLN tytułem zwrotu bezpodstawnie pobranej przez POLWAX gwarancji dobrego wykonania Umowy oraz pokrycia kosztów jej realizacji oraz rozszerzeniem powództwa z 6 listopada 2019 roku o kwotę 25 mln PLN z tytułu innych roszczeń związanych z odstąpieniem przez ORLEN Projekt od Umowy z winy POLWAX, do łącznej kwoty 45 mln PLN. Sprawa jest w toku.

W dniu 25 lutego 2020 roku spółka ORLEN Projekt otrzymała od POLWAX wezwanie do zapłaty kwoty 132 mln PLN, na którą składają się: 84 mln PLN tytułem szkody w postaci rzeczywistej straty, która miała zostać poniesiona przez POLWAX, oraz 48 mln PLN tytułem utraconych korzyści, które miały powstać w związku z nienależytym wykonaniem i niewykonaniem Umowy przez ORLEN Projekt. Zgodnie z posiadanymi przez ORLEN Projekt informacjami, w dniu 2 marca 2020 roku do Sądu Okręgowego w Rzeszowie wpłynął pozew POLWAX przeciwko ORLEN Projekt o zapłatę kwoty 132 mln PLN wraz z należnymi odsetkami za opóźnienie. Sprawa jest obecnie na etapie badania wymogów formalnych pozwu złożonego przez POLWAX i dotychczas Sąd nie wydał w jej ramach żadnych orzeczeń, w szczególności nie zarządził jeszcze doręczenia odpisu pozwu ORLEN Projekt. W ocenie ORLEN Projekt roszczenia POLWAX objęte wezwaniem do zapłaty i pozwem są bezpodstawne i niezwłocznie po doręczeniu odpisu pozwu ORLEN Projekt podejmie przewidziane prawem środki mające na celu wykazanie ich bezzasadności. Zgodnie z posiadanymi przez ORLEN Projekt informacjami, przed złożeniem pozwu spółka POLWAX wystąpiła do Sadu Okręgowego w Rzeszowie z wnioskiem o zabezpieczenie roszczeń, których zamierzała dochodzić od ORLEN Projekt, jednakże Sąd wniosek ten oddalił w całości postanowieniem z dnia 6 lutego 2020 roku.

W dniu 10 marca 2020 roku POLWAX opublikował raport bieżący nr 7/2020 informujący o wniesieniu do sądu pozwu o zapłatę kwoty 10 mln PLN z tytułu: (i) usunięcia i utylizacji odpadu zanieczyszczonej ziemi pochodzącej z terenu Inwestycji, oraz (ii) bezumownego składowania ziemi poza terenem Inwestycji na działce nr 3762/70. W ocenie ORLEN Projekt  powyższe roszczenia POLWAX są bezpodstawne i niezwłocznie po doręczeniu odpisu pozwu ORLEN Projekt podejmie przewidziane prawem środki mające na celu wykazanie ich bezzasadności.

Poza postępowaniami opisanymi powyżej Grupa nie zidentyfikowała innych istotnych zobowiązań warunkowych.

Wyniki wyszukiwania